SKLENĚNÁ PAST: ÉRIC FOUASSIER

25.03.2018

Historický detektivní román z renesanční Francie roku 1503. 

Název: Skleněná past

Originální název: Le piège de verre, 2017

Autor: Éric Fouassier

Překlad: Jitka Řihánková

Obálka: Veronika Cágová

Nakladatelství: JOTA, 2017

Počet stran: 336

Vazba: vázaná s přebalem


Detektivní příběh nás zavádí do renesanční Francie roku 1503. Jsou zavražděni tři alchymisté, na jejichž mrtvých tělech vrah zanechal vyryty písmena. Ve stejné době je královně podstrčen podivný vzkaz. Anna Bretaňská se obává spiknutí a tak povolá bystrou lékárnici Héloïse Sanglarovou, aby se ujala vyšetřování společně s jejím osobním strážcem baronem de Comballec, kterému plně důvěřuje. 

Krásná a inteligentní Héloïse a panovačný a drsný Henri de Comballec tvoří poněkud nesourodou dvojici, která při svém pátrání musí rozluštit záhady a tajné kódy záhadného pergamenu. Héloïse hluboko ve svém nitru vzpomíná na životní lásku udatného rytíře Bayarda, který ji z neznámých důvodů opustil, zatímco je stále víc přitahována kouzlem osobnosti odvážného Henriho. 

Podaří se jim vypátrat vraha a odhalit spiknutí?


Můj dojem:

Kniha mě nalákala svou anotací. Také obálka je velice vydařená a vystihuje náladu i tón knihy.

Historických detektivních příběhů není tak mnoho a od zasazení do renesanční Francie jsem si slibovala velký potenciál. Romantiku mám v knihách také ráda, takže jsem očekávala příjemný zážitek. Bohužel mě kniha trochu zklamala.

Na první pohled má autor v rukávu všechny lákavá esa - prostředí a dobu ve které se příběh odehrává, královské intriky i tajuplnou alchymii, sympatické hrdiny, bohužel to z nějakého důvodu plně nefunguje.

To, co mi vadilo, bylo roztříštění hlavní dějové linky. Autor totiž zvolil vyprávění ve kterém se hlavní linka řešení případu prolíná s osudy Héloïsiny lásky rytíře Bayarda a to příběh rozmělňuje. Celá postava Bayarda byla zbytečná a vadila mi. Bohužel milostný trojúhelník z mého pohledu moc funkční nebyl. Láska Bayarda byla příliš patetická. Autor se měl více zaměřit na vykreslení vztahu Héloïse a Henriho a bylo by to pro mě mnohem zajímavější. Další potíží je přílišná zaměřenost na luštění šifry, které se stává nudné a zbytečně zpomaluje tempo. Přestože je v knize mnoho zajímavých ingrediencí, není využit jejich potenciál a autor příliš klouže po povrchu. Škoda, že příběh i postavy více nepropracoval, takto působí kniha poněkud nedotaženě. Vrcholy v knize bohužel nevyvolávají ty správné emoce, protože nejsou vypointovány ve správné dynamice. Je škoda, že si s tím autor lépe nepohrál a ztrácí emoce čtenáře, alespoň ty moje.

Zato pasáže, kde vyniká řemeslo hrdinky - tedy znalosti lékárnictví a jejich popis jsou výtečné a autor zde exceluje. Autor nezapře, že je členem Národní lékárnické komory a zabývá se dějinami farmacie. Postava Héloïse jako lékárnice je tím velmi zajímavá a autentická.

Přes mé výtky, věřím , že si kniha najde fanoušky, kteří budou nadšení. Rozhodně stojí za přečtení. Podobných knih je bohužel jako šafránu.


Závěr:

Knihu bych doporučila jako oddychové čtení hlavně čtenářkám, které mají rády dobrodružné a romantické příběhy z historického období. Nechybí v ní intriky, napětí, romantika a trocha ezoterična. Náročnějšího čtenář, který očekává větší propracovanost detektivní zápletky, však může být zklamaný.

HODNOCENÍ: 62%


© 2017 Knižní blog. Za návštěvu děkuje Blahona.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky